16.09.2008

 

Bezpečnostné tipy na tému Požiarna ochrana v domácnosti

Domáci hlásič požiaru

Väčšina obetí požiarov neprišla o život v plameňoch, ale nadýchaním sa jedovatých plynov vznikajúcich pri požiari. Domáce hlásiče požiaru merajú koncentráciu čiastočiek dymu vo vzduchu. Ak dosiahnu určitú hustotu, vydávajú pulzujúci výstražný tón. Varujú Vás v okamihu, kedy je ešte možné utiecť. Nainštalujte hlásiče požiaru aspoň v spálňach a predsieni. Prístroje je potrebné pravidelne kontrolovať.

Majte hasiace prístroje vždy poruke

Pri požiari nie je čas na dlhé hľadanie hasiaceho prístroja. Požiar potom nadobudne príliš veľký rozmer na to, aby ho ručný hasiaci prístroj dokázal uhasiť. Hasiace prístroje by preto mali byť uložené na mieste, kde ho ľahko nájdu všetky osoby žijúce v domácnosti. Odporúča sa mať v každej domácnosti aspoň jeden ručný hasiaci prístroj.

Správny hasiaci prístroj

Hasiaci prístroj by mal zodpovedať slovenskej norme STN EN 3. Špecializované obchody a stavebné obchodné reťazce ponúkajú hasiace prístroje s objemom náplne od jedného až do dvanástich kilogramov, resp. litrov. Pre domácnosti sa odporúča množstvo náplne minimálne šesť kilogramov.

Horiaci olej

Horúci olej nikdy nenechajte na sporáku bez dozoru. Hlavne starý olej sa ľahko zapáli. Ak vznikne požiar, v žiadnom prípade ho nehaste vodou. Dá sa udusiť dekou alebo pokrievkou prípadne hasiacim prístrojom (trieda horľavosti B).

Detská poistka

Zápalky a zapaľovače deti veľmi fascinujú. Práve preto je potrebné uschovávať ich tak, aby neboli v dosahu detí.

Vyhadzovanie popola

Cigaretový popol sa nesmie vyhadzovať do košov na papier. Popol z pece, rovnako ako aj cigaretový popol, vyhadzujte až na druhý deň. Tým zaručíte, že nebude obsahovať dostatok tepla, aby zapálil odpad. Fajčenie v posteli síce môže byť upokojujúce, ale môže skončiť aj smrťou.

Skrat

Elektrické prístroje, ktoré nepoužívate, vždy odpojte zo zásuvky. Pokazené elektrické prístroje, zásuvky a spínače dajte hneď opraviť odborníkovi, pretože pri skrate vznikajú iskry a teplo, ktoré môžu viesť k požiarom.

Zabráňte hromadeniu tepla

Oblečenie sušte radšej na sušiaku bielizne a nie na vykurovacích prístrojoch. Hlavne pri teplovzdušných ventilátoroch
môže zakrytím vetracích škár dôjsť k hromadeniu tepla, čo môže spôsobiť požiar alebo inú haváriu.

Dodržujte odstup

Pece a výhrevné rúry musia byť vzdialené minimálne pol metra od horľavých materiálov. Pri otvorených kozuboch by tento odstup mal mať minimálne jeden meter. Dbajte na to, aby mal Váš televízny prijímač okolo seba minimálne päťcentimetrový priestor, aby mohlo teplo, ktoré prístroj vyprodukuje, neobmedzene unikať.

Horiace sviečky a petrolejové lampy by nikdy nemali zostávať bez dozoru, vonkoncom nie v blízkosti horľavých materiálov. Najlepšie je, ak sú umiestnené na nehorľavej podložke odolnej proti teplu.

Správne hasenie

Hasiace prístroje sú naplnené rôznymi hasiacimi látkami. Najdôležitejšími sú voda, prášok a oxid uhličitý. Pre domácnosť je najvhodnejšou hasiacou látkou voda, výnimku tvorí horiaci olej. V žiadnom prípade sa olej nesmie hasiť vodnými hasiacimi prístrojmi, pretože tým vzniká ostrý plameň, ktorý môže dosiahnuť výšku až niekoľko metrov. Na udusenie plameňa je najúčinnejšia deka alebo poklop, prípadne hasiaci prístroj pre triedu horľavosti B.

Zdroj: UNIQA poisťovňa, a.s.